Back to Top
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Print resolution colour | 600 x 600 DPI |
| Colour | |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Duplex printing | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Recommended duty cycle | 0 - 1500 pages per month |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 24 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 24 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 11 s |
| Time to first page (colour, normal) | 11.4 s |
| Duplex printing modes | Auto |
| Booklet printing function |
| Multi-Purpose tray capacity | 1 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 176 g/m² |
| Custom media width | 100 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 340 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print, Mopria Print Service |
| USB port | |
| USB connector | USB Type-B |
| Direct printing | |
| Bluetooth |
| Card reader integrated | |
| Internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Blue, White |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.4 " |
| AC input voltage | 110 V |
| AC input frequency | 47-63 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Width | 411.2 mm (16.04 ") |
| Depth | 394.1 mm (15.37 ") |
| Height | 243.7 mm (9.5 ") |
| Weight | 16100 g (35.49 lbs) |
| Cartridge(s) included | |
| Included cartridge capacity (CMY) | 500 pages |
| Drivers included | |
| Software CD | |
| Documentation CD | |
| Power cord included | |
| Quick start guide |
| Watermark printing | |
| Blue Angel, ENERGY STAR | |
| Y | |
| 10,100 | |
| Bond paper, Card stock, Envelopes, Glossy paper, Heavy paper, Labels, Letterhead, Plain paper, Pre-Printed, Recycled paper, Rough paper | |
| 1 | |
| 60 - 120 | |
| 251 | |
| PCL 5, PCL 6, PostScript 3 | |
| 100 | |
| Touch | |
| 250 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.