Back to Top
| Colour | |
| Maximum resolution | 600 x 2400 DPI |
| Duplex printing | |
| Print technology | LED |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Recommended duty cycle | 1000 - 3000 pages per month |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Plain paper, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Legal (media size) |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Custom media width | 76.2 - 216 mm |
| Custom media length | 116 - 355.6 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| USB port |
| Internal memory | 256 MB |
| Market positioning | Home & Office |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.7 " |
| Control type | Touch |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (ready) | 70 W |
| Power consumption (off) | 0.04 W |
| Width | 399 mm (15.56 ") |
| Depth | 399 mm (15.56 ") |
| Height | 274 mm (10.69 ") |
| Weight | 11400 g (25.13 lbs) |
| Cartridge(s) included |
| Cables included | AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
