Back to Top
| Megapixel | 8 MP |
| Second camera resolution | 8 MP |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 12 x |
| Horizontal field of view | 107 u00b0 |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Supported video modes | 2160p |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power source type | AC, DC, PoE |
| AC input voltage | 12 V |
| DC input voltage | 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Height | 165 mm (6.44 ") |
| Weight | 1790 g (3.95 lbs) |
| Package weight | 3987 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.