It produces professional HD video with excellent image quality, improved color reproduction thanks to its wide dynamic range, and a 15x HD zoom. Smooth transitions between the three location presets are made possible by the camera's focusing feature and improved pan/tilt/zoom functionality.
The camera's 90° field of view makes it ideal for small to medium-sized conference rooms with up to ten chairs, as well as other professional settings requiring crisp, high-resolution video. Most cloud-based, USB-ready video conferencing apps, including Skype, Cisco, Zoom, BroadSoft, GoToMeeting, Vidyo, and others, are compatible with the Rally.
Logitech Rally Camera 4K PTZ Conferencing is controlled by the accompanying RF remote control and connects to Mac, Windows, or Chrome systems through the included USB 3.0 Type-C connector. The camera can be installed in any position and will automatically flip the inverted image to the correct direction.
Logitech RightSight camera control technology moves and adjusts the lens automatically to frame meeting attendees comfortably in rooms of various shapes and sizes. Hands-free convenience or manual control are available; participants are always visible and optimally shown on-screen.
The Rally has a 13MP image sensor that can take 4K video at 30 frames per second, making it perfect for Ultra HD recording and streaming. The sophisticated 4K imaging technology produces high-quality images at all HD and Ultra HD resolutions, with clear video, accurate color reproduction, and optical precision.
Wide Dynamic Range (WDR) Logitech RightLight technology emphasizes faces over objects and surfaces, optimizes light balance, and fine-tunes color and saturation for natural results across all skin tones. The overall result is a well-balanced image that casts participants in flattering light with less glare and softer shadows, especially in low-light or backlit situations.
A silent mechanical PTZ motor regulates pan and tilt speed based on zoom level, resulting in faster camera movement when zoomed out for speedy framing and slower camera movement when zoomed in for greater control.
Using the provided USB 3.0 Type-C connector, connect the Rally to power as well as Windows, Mac, and Chrome devices. The Rally is UVC/plug-and-play compatible with practically any video conferencing, recording, or broadcasting software that supports USB cameras.
Place the Rally camera on a table, wall mount it with the provided hardware, or attach it to a VESA-compatible display with the MeetUp TV Mount, which is sold separately. The Rally camera detects when it is inverted and automatically corrects the image orientation and camera controls for ceiling installations. For increased versatility, the Rally has a standard tripod thread.
The Rally is UVC/plug-and-play with practically any cloud-based video conferencing application. It is Skype for Business certified, Teams ready, Cisco compatible, and compatible with Google Hangouts Meet, Zoom, BlueJeans, BroadSoft, GoToMeeting, Vidyo, and other video conferencing, recording, and broadcasting apps that support USB cameras.
Operating Systems:
For Resolutions Higher than 1080p:
| Megapixel | 13 MP |
| Field of view (FOV) angle | 90 \u00b0 |
| Focus adjustment | Auto |
| Number of camera presets | 3 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Supported video modes | 720p,1080p,1440p,2160p |
| Video formats supported | H.264 |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | 50 - -90 \u00b0 |
| Pan range | -90 - 90 \u00b0 |
| Power source type | AC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC, USB |
| Mounting kit | |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
| Width | 152 mm (5.93 ") |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 182.5 mm (7.12 ") |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 289 mm |
| Package weight | 3720 g |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
