Back to Top
| Total power | 1200 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 15 - 7.5 A |
| Combined power (+3.3V) | 125 W |
| Combined power (+12V) | 1200 W |
| Combined power (+5V) | 125 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+12V) | 100 A |
| Max output current (+5V) | 25 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under power |
| Fan diameter | 135 mm |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Motherboard power cable length | 610 mm |
| SATA power cable length | 470,550,570,700,760,860,950 mm |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| Peripheral (Molex) power cable length | 470,690 mm |
| EPS power connector (8-pin) | |
| PCI Express power cable length | 750 mm |
| CPU power cable length | 650 mm |
| ATX power connector (20+4 pin) | |
| Cabling type | Modular |
| Purpose | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| ATX version | 3.0 |
| Bearing technology | FDB |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Width | 150 mm (5.85 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Package type | Box |
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| ENERGY STAR, REACH, RoHS, WEEE | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.