Back to Top
| Motherboard chipset | Intel H410 |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium |
| Built-in processor |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory clock speeds | 2666,2933 MHz |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Non-ECC |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5, M.2 " |
| Storage drive interface | M.2, Serial ATA III |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter family | Intel |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC662 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Microphone in | |
| DC-in jack | |
| Headphone outputs | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product type | Mini PC (<= 3L) barebone |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | 1.35L sized PC |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| LED indicators | HDD, Power |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| Cable lock slot | |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| Safety | ETL, CB, BSMI |
| Certification | FCC, CE, BSMI, RCM, VCCI, RoHS, ErP |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating system installed | N |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Power supply type | External AC adapter |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Power supply | 90 W |
| AC adapter output current | 4.74 A |
| Number of power supply units | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 190 mm (7.41 ") |
| Depth | 165 mm (6.44 ") |
| Height | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 1300 g (2.87 lbs) |
| Package weight | 2100 g |
| Display included | |
| Quick start guide | |
| Drivers included | |
| Mouse included | |
| AC adapter included | |
| Power cord included | |
| Keyboard included |
| ENERGY STAR | |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
