Together with an LGA 1200 Intel Core desktop processor of the Comet Lake range, this platform is perfectly suited for many professional applica-tions where performance, flexibility and a compact form factor matter.
This includes video wall presentations, graphics workstations, media capturing, surveillance, POS, POI as well as network and industrial applications. Even mid-range gaming is possible.
The fast PCIe-×16 slot enables the use of modern 3D graphics cards and other expansion cards that have to transfer huge amounts of data at ultra-rapid speeds.
The enhanced version of the popular HDMI standard permits even higher screen resolutions. 4K playback in resolutions of 3.840x2.160 and above promise breathtakingly sharp details. And the audio signal is of course still transmitted via the same cable – creating fewer cables.
SSDs are already very fast compared to hard disks. But what is possible thanks to M.2 modules with PCIe Express technology really takes your breath away. The NVMe modules process several gigabytes per second and thus ensure the system starts up in just a few seconds with noticeably shorter program start-up times.
If because of space constraints the machine cannot be switched on by pressing the front power button, it can be started with a separate remote control. You will find an appropriate four-pin connector on the back panel of the PC (pitch 2.54 mm).
This machine is provided with a hardware solution to keep it permanently switched on (e.g. after a power outage). If you remove the jumper documented in the manual, the PC then starts as soon as the power supply is restored.
The Smart Fan system promises low operating noise with its large, slowly rotating fans, which generate a very large airflow and have automatic variable speed control.
The practical VESA mounting surface on the back of the device enables it to be attached to monitor arms or wall mounts. The VESA format is standardised, making it suitable for most mounts.
Shuttle's patented Heatpipe Cooling technology with variable speed control automatically ensures maximum system stability and quiet operation in this steel Shuttle Mini-PC. Instead of swirling around the chassis, as is the case with conventional solutions, the warm air is specifically transferred out of the chassis.
A highly effective external power supply provides the Shuttle Mini-PC with its energy. And since it works without a fan, it is completely noise-free.
Warm air is transported out of the chassis by means of cleverly arranged components, which enables a large number of parts to be cooled simultaneously in the air flow. At no time can heat build up and adversely affect the stability of the system.
The Kensington Lock forms part of the anti-theft system. As with many other Notebooks, this Mini-PC can also be safely locked, ensuring long-term enjoyment from your Shuttle product.
The integrated gigabit LAN chipset opens up completely new possibilities for communication with no restriction on the speed of data transfer. Say goodbye to information bottlenecks, whether in the company network or for home Internet access.
All the components of the highly integrated mainboard of this PC are fitted with modern solid capacitors, which offer six times the lifespan of normal capacitors.
The most important power and data cables are already routed and just have to inserted into the relevant components. This saves valuable time when setting up the system.
Modern production methods enable the creation of perfectly finished steel. This model is in no way inferior to its aluminium brothers and sisters in terms of size and looks. Steel is a cost-effective alternative material for the construction of Mini-PCs, which means you benefit from a more attractive price.
Play it safe with the reliable chipsets from the world's largest chip manufacturer. Intel chipsets have proven themselves over many years, have been presented with awards by the trade press and offer the best possible degree of compatibility.
An extremely compact PC housing offers less space for drives, that's why this PC uses slimline 2.5-inch hard disks or SSDs. The advantage of this is that there's less noise, less heat generated and reduced power consumption. However small hard disks in a small housing does not have to mean less memory. Modern 2.5" HDDs are every bit as good as their 3.5" brothers.
In order to connect monitors, projects or television sets to the computer, an additional analogue VGA connection is available in addition to the digital interfaces.
This model was successfully tested with Linux. All machine functions worked without problem immediately after installation.
| Motherboard chipset | Intel H410 |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium |
| Built-in processor |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Supported memory clock speeds | 2666,2933 MHz |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5, M.2 " |
| Storage drive interface | M.2, Serial ATA III |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Card reader integrated |
| On-board graphics adapter | |
| Graphics adapter family | Intel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC662 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| LAN controller | Intel I219-LM |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0a |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Product type | Mini PC (<= 3L) barebone |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | 3L sized PC |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| LED indicators | HDD, Power |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Safety | CB, ETL, BSMI |
| Certification | CE, FCC, RCM, VCCI, RoHS, ErP |
| BIOS type | AMI |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating system installed | N |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Power supply type | External AC adapter |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| AC adapter output current | 9.23 A |
| Power supply | 180 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 250 mm (9.75 ") |
| Height | 78.5 mm (3.06 ") |
| Weight | 1900 g (4.19 lbs) |
| Package weight | 3000 g |
| Drivers included | |
| AC adapter included | |
| Quick start guide | |
| Power cord included |
| N | |
| China | |
| ENERGY STAR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
