Back to Top
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Gender | Male connector/Female connector |
| Product colour | Black, Red |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Chipset | RTL8153 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Relative humidity | 5 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 28.9 mm (1.13 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 31 g (0.07 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
