Back to Top
| Connector 1 | USB 3.1 Type-C |
| Connector 2 | USB 3.1 Type-A |
| Gender | Male connector/Female connector |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Plug and Play |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Relative humidity | 10 - 85 % |
| Width | 32 mm (1.25 ") |
| Depth | 20.32 mm (0.79 ") |
| Height | 10.16 mm (0.4 ") |
| Weight | 13.6 g (0.03 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
