Back to Top
| Cable length | 0.9 m |
| USB version | 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Package width | 223 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 30 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
