Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| SFP transceiver type | LH, LX |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Product colour | Stainless steel |
| Hot-Plug support | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Full duplex | |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | |
| Duplex system | Full, Half |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70 % |
| Width | 12 mm (0.47 ") |
| Depth | 60 mm (2.34 ") |
| Height | 10 mm (0.39 ") |
| Weight | 18 g (0.04 lbs) |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 95 g |
| Certification | CE, FCC, UL |
| RoHS compliance |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
