Back to Top
| Data transfer rate (max) | 155 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| SFP transceiver type | FX |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 1300 nm |
| Product colour | Silver |
| Hot-Plug support | |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | |
| Duplex system | Full, Half |
| Full duplex |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70 % |
| Width | 9 mm (0.35 ") |
| Depth | 65 mm (2.54 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 25 g (0.06 lbs) |
| Package width | 45 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 20 mm |
| Certification | CE, FCC, UL |
| RoHS compliance |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
