Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Networking standards | IEEE 802.3ab |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 1000BASE-T |
| Cable type | Copper |
| Product colour | Silver |
| Auto-negotiation | |
| Hot-swap | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 3068049 h |
| Ethernet LAN | |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) |
| Power consumption (typical) | 1.3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 75 % |
| Width | 13 mm (0.51 ") |
| Depth | 70 mm (2.73 ") |
| Height | 13.5 mm (0.53 ") |
| Weight | 22 g (0.05 lbs) |
| Package width | 77 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 55 g |
| Certification | CE, FCC, UL, TAA |
| RoHS compliance |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
