Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| SFP transceiver type | TX |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cable type | Copper |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Hot-Plug support | |
| Auto-negotiation | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 4655371 h |
| Ethernet LAN | |
| Full duplex | |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | |
| Duplex system | Full |
| Power consumption (typical) | 1.3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 18 mm (0.7 ") |
| Depth | 68 mm (2.65 ") |
| Height | 13.8 mm (0.54 ") |
| Weight | 21 g (0.05 lbs) |
| Package width | 119 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 51 g |
| Certification | CE, FCC, UR |
| RoHS compliance |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
