Back to Top
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Parallel ATA (IDE), Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| DC-in jack |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Hot-swap | |
| Plug and Play | |
| RAID support | |
| LED indicators | Activity, Power |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| UASP support | |
| Chipset | JMicron - JMS561U, JMD330 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Built-in fan |
| AC input voltage | 110-240 V |
| Input current | 1.3 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Plug type | Type M |
| Width | 130 mm (5.07 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Weight | 512 g (1.13 lbs) |
| Standard interfaces | USB 3.0 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90 % |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| Manual |
| Package dimensions (WxDxH) | 120 x 185 x 210 mm |
| Package weight | 1100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
