Back to Top
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 2) Type micro-B |
| DC-in jack |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Power |
| UASP support | |
| Chipset | ASMedia - ASM1352R |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Built-in fan |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 1.3 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Plug type | Type M |
| Width | 148 mm (5.77 ") |
| Depth | 132 mm (5.15 ") |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Weight | 490 g (1.08 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Quick installation guide |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 940 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
