Back to Top
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| eSATA ports quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Power |
| Chipset | JMicron - JMS562 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 1.5 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Plug type | Type M |
| Width | 132 mm (5.15 ") |
| Depth | 143 mm (5.58 ") |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Weight | 490 g (1.08 lbs) |
| Standard interfaces | eSATA, USB 3.0 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| AC adapter included | |
| Cables included | eSATA, USB |
| Manual | |
| Included power plug types | EU, NA, UK |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista Home Basic, Windows XP Home |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Package dimensions (WxDxH) | 120 x 185 x 210 mm |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 1000 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
