Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Fiber |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | Realtek - RTL8153-VB-CG, Microsemi - VSC8211XVW |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3z |
| VLAN tagging | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-SX,1000BASE‑LX |
| Jumbo frames support |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Wake-on-LAN ready | |
| Plug and Play | |
| Cable length | 0.195 m |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2016 |
| Width | 55 mm (2.15 ") |
| Depth | 260 mm (10.14 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 120 g |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
