Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| PCI version | 3.0 |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3an, IEEE 802.3x |
| Product colour | Blue, Multicolour |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Width | 167.7 mm (6.54 ") |
| Depth | 14.7 mm (0.57 ") |
| Height | 68.9 mm (2.69 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Server/Workstation |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.