Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Fiber |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | LC |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Flow control support | |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑SX |
| Jumbo frames support |
| Input voltage | 3.3 V |
| Power consumption (typical) | 9.2 W |
| Management protocols | SNMP |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 87 mm (3.39 ") |
| Height | 56 mm (2.18 ") |
| Weight | 700 g (1.54 lbs) |
| Certification | UL FCC/EN55022 A TUV EN55024 CE C-TICK VCCI |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Link/Act LED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.