Back to Top
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 | RJ45 |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Material | ABS synthetics, PVC |
| Cable length | 1 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6 |
| Networking standards | IEEE 802.11az, IEEE 802.1ab, IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| USB required | |
| Bandwidth | 5 Gbit/s |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.