Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 8U |
| Maximum weight capacity | 36.3 kg |
| Product colour | Black |
| Frame type | Open |
| Design | 2-post |
| Material | Steel |
| Certification | RoHS, TAA |
| Width | 520.7 mm (20.31 ") |
| Depth | 304.8 mm (11.89 ") |
| Height | 362.5 mm (14.14 ") |
| Inner width | 449.7 mm |
| Inner height | 342.9 mm |
| Weight | 7100 g (15.65 lbs) |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 533 mm |
| Package height | 386 mm |
| Package weight | 8100 g |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 25 |
| Screws included | |
| Number of screws | 30 |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
