Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 12U |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Adjustable mounting rails | |
| Cable management | |
| Mounting hole shape | Square |
| Frame type | Open |
| Design | 2-post |
| Castor wheels | |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Certification | RoHS |
| Width | 499 mm (19.46 ") |
| Depth | 350 mm (13.65 ") |
| Height | 541 mm (21.1 ") |
| Inner width | 492 mm |
| Inner depth | 343 mm |
| Inner height | 520.7 mm |
| Weight | 1000 g (2.2 lbs) |
| Package width | 381 mm |
| Package depth | 523 mm |
| Package height | 577 mm |
| Package weight | 1000 g |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 37 |
| Screws included | |
| Number of screws | 42 |
| Manual | |
| Mounting kit |
| Compliance industry standards | EIA-310-D |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
