Back to Top
| Maximum screen size compatibility | 8.3 " |
| Case type | Cover case |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Stand mode | |
| Pen loop |
| Width | 139.7 mm (5.45 ") |
| Depth | 20.32 mm (0.79 ") |
| Height | 215.9 mm (8.42 ") |
| Weight | 317 g (0.7 lbs) |
| 1 | |
| Black |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.