Whether you need a laptop for work or a laptop for play, Surface Laptop 3 i7 16GB 512GB SSD 15" Platinum has you covered. Improved performance, 11.5 hour battery life, and a new 10th Gen Intel® Core processor.
With the thin, light, and elegant design and two durable keyboard finishes, this device will captivate you with its vibrant touchscreens and tone-on-tone colors.
Windows 10 Pro includes all the great features of Windows 10, plus enterprise-class security, powerful management tools, and enhanced productivity with Remote Desktop.
The license is valid for one Mac or PC.
Integrated security and device management capabilities help keep your business safe from security threats through this comprehensive solution that combines the productivity of Office 365 with advanced security.
You are entitled to receive a replacement Surface immediately upon request as part of the Advanced Exchange program.
Choose from a range of Surface devices for business.
Creating a big impact on productivity and durability is one of the main goals of the new Surface Laptop 3 for Business.
This ultra-slim laptop will help you get it all done with improved performance and a beautiful design.
Using the latest Intel® Core processor, improved graphics, and up to 32GB RAM and 1TB storage, you can run professional software and business apps.
During travel, you'll benefit from the Surface Laptop 3's extended battery life of up to 11.5 hours.
Fast Charging helps you recharge your phone quickly.
Choose from multiple tones-on-tone color options like Platinum, Cobalt Blue, Matte Black, and new Sandstone for a design that stands out.
You can choose between two keyboard finishes: warm Alcantara® or sleek, new metal on the Surface Laptop 3 for Business.
A 13-inch Surface Laptop or a larger 15-inch Surface Laptop with PixelSense display is available - both with stunning, razor-sharp resolution and integration strengthened glass.
| Product colour | Platinum |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Aluminium |
| Dual-screen | |
| Display diagonal | 15 " |
| Display resolution | 2496 x 1664 pixels |
| Touchscreen | |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| 3D | |
| Aspect ratio | 3:2 |
| LED backlight |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Processor model | i7-1065G7 |
| Processor family | Intel Core i7-10xxx |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Card reader integrated |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Plus Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio system | Dolby Audio Premium |
| Speakers manufacturer | OmniSonic |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera HD type | HD |
| Windows Hello |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| 3G | |
| 4G | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MIMO |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Ambient light sensor |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | |
| Windows keys |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Width | 339.5 mm (13.24 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Height | 14.69 mm (0.57 ") |
| Weight | 1542 g (3.4 lbs) |
| AC adapter included | |
| Warranty card | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.