Back to Top
| Hard drive capacity | 20000 GB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Component for | Server/workstation |
| Hard drive interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, EAC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS, Morocco Mark |
| Power consumption (typical) | 8.46 W |
| Power consumption (idle) | 4.74 W |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Width | 101.85 mm (3.97 ") |
| Height | 26.1 mm (1.02 ") |
| Depth | 147 mm (5.73 ") |
| Weight | 720 g (1.59 lbs) |
| Interface | SAS |
| Operating voltage | 12 V |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.