Back to Top
| Storage drive interface | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 5,6 |
| Hot-swap drive bays | |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Processor model | D-1541 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel Xeon |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Conflict Free processor |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory slots | 4 |
| Memory form factor | UDIMM |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| USB port | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Fan diameter | 80 mm |
| Built-in display | |
| Built-in speaker(s) |
| Type | Storage server |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Noise level | 50.2 dB |
| On/off switch |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Power consumption (typical) | 142.5 W |
| Power consumption (HDD standby) | 72.76 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 482 mm (18.8 ") |
| Depth | 724 mm (28.24 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 14500 g (31.97 lbs) |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Embedded options available | |
| Intel 64 | |
| Intel TSX-NI | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel Enhanced Halt State | |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Idle States | |
| Intel Trusted Execution Technology |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM EAC CCC KC UL |
| 2 | |
| Intel | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.