Back to Top
| Maximum supported storage capacity | 192 TB |
| Supported storage drive interfaces | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, F1, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Processor model | D-1521 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Xeon D |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory slots | 4 |
| Memory form factor | UDIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| iSCSI support | |
| Supported network protocols | iSCSI, Telnet, SSH, SNMP |
| Link aggregation |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 60 mm |
| LED indicators | Power, Status |
| Type | SAN |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Multilingual support | |
| Noise level | 51.3 dB |
| Snapshot | |
| On/off switch | |
| Web-based management | |
| Browser supported | Chrome, Firefox, Edge, Internet Explorer 10+, Safari 10+, Chrome |
| Reset button |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2013, Windows Server 2016 |
| Other operating systems supported | Solaris 10, Solaris 11, VMware ESX/ESXi 5.0, VMware ESX/ESXi 5.1, VMware ESX/ESXi 6.0, VMware ESX/ESXi 6.5 |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Power consumption (typical) | 417.48 W |
| Power consumption (HDD standby) | 274.38 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 482 mm (18.8 ") |
| Depth | 724 mm (28.24 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 19700 g (43.43 lbs) |
| Cables included | AC |
| Quick installation guide |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| RoHS compliance | |
| Certification | EAC VCCI CCC RCM KC FCC CE BSMI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.