Back to Top
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 600 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Static route | |
| Policy-based routing |
| DMZ support | |
| DHCP client | |
| DHCP server |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power, WPS |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Power consumption (typical) | 10.8 W |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 233 mm (9.09 ") |
| Depth | 194 mm (7.57 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 1350 g (2.98 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Quick installation guide | |
| AC adapter included |
| Internal memory | 512 MB |
| DDR4 | |
| 150 | |
| Internal | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.