Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan noise level (max) | 25.8 dB |
| Fan diameter | 240 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2 |
| Maximum airflow | 57.05 cfm |
| Maximum air pressure | 2.23 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan static pressure | 2.23 mmH2O |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 1500 RPM |
| Fan speed (max) | 2000 RPM |
| Pump motor speed (max) | 3300 RPM |
| Water block material | Copper |
| Display type | TFT-LCD |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Radiator material | Aluminum |
| Product colour | White |
| Fan power consumption | 1.55 W |
| Pump current | 0.43 mA |
| Rated current | 0.11 A |
| Fan voltage | 12 V |
| Pump voltage | 12 V |
| Fan current | 0.31 A |
| Radiator width | 276 mm |
| Radiator depth | 27 mm |
| Radiator height | 120 mm |
| Tube length | 460 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
