Back to Top
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 140 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 35.5 dB |
| Minimum airflow | 20 cfm |
| Maximum airflow | 78 cfm |
| Minimum air pressure | 0.3 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.05 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Fins material | Aluminium |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Number of LEDs | 6 |
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Package width | 171 mm |
| Package depth | 369 mm |
| Package height | 183 mm |
| Package weight | 2000 g |
| Mounting kit | |
| Package type | Box |
| 140 | |
| 4000 | |
| 90000 | |
| 313 | |
| Rifle bearing | |
| 12 | |
| 27 | |
| 340 | |
| Ceramic bearing | |
| 400 | |
| Processor | |
| 12 | |
| 22 | |
| 0.24 | |
| 50000 | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.