Back to Top
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | PoE, Power |
| Certification | CE, FCC, ETL |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 0.7 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 30 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 154 mm (6.01 ") |
| Depth | 73 mm (2.85 ") |
| Height | 36 mm (1.4 ") |
| Weight | 386 g (0.85 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Power cord included | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.