Back to Top
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| Wall mountable | |
| Plug and Play | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 155 mm (6.05 ") |
| Depth | 70 mm (2.73 ") |
| Height | 42 mm (1.64 ") |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e, Cat6 | |
| 1 | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.