Back to Top
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Cable standard | Cat5e/Cat6/Cat6a |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Power |
| RoHS compliance |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Output power | 30 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 122 °F |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Power cord included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.