Back to Top
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Colour depth | 36 bit |
| HDCP | |
| HDCP version | 1.3 |
| Supported audio channels | 7.1 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| HDMI version | 1.3 |
| DisplayPort version | 1.1a |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.