Back to Top
| Cable length | 0.152 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Plug material | Polyvinyl chloride (PVC) + Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| AWG wire size | 34/24 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Colour depth | 24 bit |
| HDCP | |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, CE, FCC, WEEE, ISO9001 |
| HDMI version | 2.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Cable diameter | 4.2 mm |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Manual | |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.