Back to Top
| Placement supported | Indoor |
| Cable length | 2.1 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| On/off switch | |
| Power protection features | Overload |
| Product colour | White |
| Housing material | Metal |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Width | 63.5 mm (2.48 ") |
| Depth | 38.1 mm (1.49 ") |
| Height | 349.3 mm (13.62 ") |
| Weight | 1814 g (4 lbs) |
| Package width | 152.4 mm |
| Package depth | 90.17 mm |
| Package height | 381 mm |
| Package weight | 1950 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.