Back to Top
| Surge energy rating | 1410 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Cable length | 4.572 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| Weight | 1451 g (3.2 lbs) |
| Width | 349 mm (13.61 ") |
| Depth | 64 mm (2.5 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.