Back to Top
| Surge energy rating | 1410 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Cable length | 1.83 m |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| Wall mountable | |
| Over current protection |
| Weight | 1500 g (3.31 lbs) |
| Width | 349 mm (13.61 ") |
| Depth | 64 mm (2.5 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Certification | UL 60601-1, UL 60950-1 (USA), CAN/CSA-C22.2 No. 601.1-M90, 60950-1-03 (Canada) |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.