Back to Top
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| HDCP |
| Converter type | Active video converter |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Plug and Play |
| Host interface | 3 x RCA |
| Output interface | HDMI |
| External power adapter | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating current | 0.3 A |
| Product colour | Black |
| Weight | 620 g (1.37 lbs) |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 215.9 mm |
| Package height | 50.8 mm |
| Package weight | 540 g |
| AC adapter included | |
| Manual | |
| Included power plug types | AU, NA, UK |
| Cables included | AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.