Back to Top
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Cable material | Fiber optic |
| Magnetically shielded | |
| HDMI version | 2.0 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 720p,1080p,1600p,2160p |
| Cable jacket material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Colour sampling | YUV4:4:4 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Cable diameter | 5.8 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.