Back to Top
| Product colour | Blue |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | N |
| Connector 2 | N |
| Connector 1 gender | N |
| Connector 2 gender | N |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 550 MHz |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 23 |
| Conductor material | Copper |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | REACH, UL |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Country of origin | South Korea |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Package width | 256.5 mm |
| Package depth | 358.1 mm |
| Package height | 373.4 mm |
| Package weight | 11880 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544.49.1000 |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332247947 |
| Sustainability certificates | RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.