Back to Top
| Cable length | 3.05 m |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Connector 2 | C21 coupler |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 12 |
| Cable type | SJT |
| Number of conductors | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Input voltage | 250 V |
| Maximum current | 20 A |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 65 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 65 % |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 228.6 mm |
| Package depth | 323.8 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 720 g |
| Conductor cross section | 3.31 mm² |
| Diameter | 11 mm |
| Weight | 730 g (1.61 lbs) |
| Master carton width | 400 mm |
| Master carton length | 584.2 mm |
| Master carton height | 127 mm |
| Master carton weight | 7210 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | Vietnam |
| Female connector | |
| Black | |
| 10037332275018 | |
| Y | |
| 8544.42.9090 | |
| REACH, RoHS | |
| Male connector |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.