Back to Top
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Female connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Colour depth | 36 bit |
| HDCP | |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Country of origin | Taiwan |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Weight | 10 g (0.02 lbs) |
| Width | 16.3 mm (0.64 ") |
| Depth | 29 mm (1.13 ") |
| Height | 14.7 mm (0.57 ") |
| Package width | 101.6 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 10 g |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master carton width | 254 mm |
| Master carton length | 25.4 mm |
| Master carton height | 304.8 mm |
| Master carton weight | 130 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332269574 |
| REACH, RoHS | |
| 4:4:4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.