Back to Top
| Output power capacity | 450 VA |
| Output power | 255 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 316 J |
| Efficiency | 98 % |
| Maximum current | 6 A |
| Output voltage regulation | ±10% % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.5 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Typical backup time at half load | 6.9 min |
| Typical backup time at full load | 1.5 min |
| Cold start |
| Form factor | Compact |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL), Network, Telephone |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Battery replacement, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Cooling type | Active |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Certification | Tested to UL1778 (USA); Tested to CSA (Canada); Tested to NOM (Mexico); Meets FCC Part 15 Category B (EMI), UL1778: 2014 5th EDITION; CAN/CSA-C22.2 NO. 107.3:2014 3rd EDITION; FCC CLASS B; RETIE (Colombia) |
| RoHS compliance |
| Width | 110 mm (4.29 ") |
| Depth | 185 mm (7.22 ") |
| Height | 105 mm (4.1 ") |
| Weight | 1800 g (3.97 lbs) |
| Package weight | 2000 g |
| Manual |
| Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) | |
| 50/60 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.