Back to Top
| USB version | 2.0 |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| AWG wire size | 28/30+24 |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH, USB-IF |
| Input current (max) | 5 A |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Polyvinyl chloride (PVC) | |
| 100 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.