Back to Top
| Cable length | 4.88 m |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | Blue |
| AWG wire size | 28/24 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Package weight | 200 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Polyvinyl chloride (PVC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.