Back to Top
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 7 |
| DC-in jack | |
| Ports quantity | 7 |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Hot-swap | |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 166.1 mm (6.48 ") |
| Depth | 33.3 mm (1.3 ") |
| Height | 16 mm (0.62 ") |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.