Back to Top
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 1) |
| Cable length | 1.83 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 34/23 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Output voltage | 5 V |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Package type | Polybag |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.