Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Reset button |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45), SFP |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Depth | 285.6 mm (11.14 ") |
| Weight | 3420 g (7.54 lbs) |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power supply | 50 W |
| Input current | 2.7 A |
| DC input voltage | 11.5 V |
| Input frequency | 60 Hz |
| Input voltage | 125 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Built-in processor | |
| Interface | Ethernet |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Grey |
| Rack capacity | 1U |
| Enclosure material | Aluminium |
| Mounting type | Rack mounting |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor model | Cortex-A57 |
| Control display unit | |
| Touchscreen | |
| Display diagonal | 1.3 " |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Internal memory | 2048 MB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.